MELBOURNE

Dallas Crane
Monday 3 November (Melbourne Cup Eve)
Espy Front Bar, St Kilda

Josh Earl and Claire Hooper at Imperial Comedy
Tuesday 4 November
Imperial Hotel, CBD
Other guests include:
Jonathan Schuster
Lisa-Skye
Kate McLennan
Simon Taylor
Geraldine Hickey
Tegan Higginbotham

Blood Red Bird with Ash Naylor
Tuesday 4 November
Post Office Hotel, Coburg

Mo’ Soul Kitchen feat. Fulton Street
Wednesday 5 November
Ding Dong Lounge, CBD

Elliot Friend+ Sleepy Dreamers and Annan Blix
Wednesday 5 November
The Wesley Anne, Northcote



Greenthief

Wednesday 5 November
Cherry Bar, CBD

Traditional Irish Music Session
Friday 7 November
The Drunken Poet, West Melbourne

Pheobe Daicos and The Simmer Downs
Saturday 8 November
The Catfish, Fitzroy

Melbourne Design Market
Sunday 9 November
Federation Square, CBD

Sunday Sessions feat. Kaleidoscope, El Colosso and The Balls
Sunday 9 November
Cherry Bar, CBD

SYDNEY

James Ryan Band
Tuesday 4 November
LazyBones Lounge, Marrickville

Elana Stone
Wednesday 5 November
The Lansdowne Hotel, Chippendale

The Double Shadows
Saturday 8 November
Townhall Hotel, Newtown

Drug Mother, Bury The Veil, King of the North and The Archaic Revival
Sunday 9 November
Frankie’s Pizza By The Slice, Sydney

 

BRISBANE

G20: Everything is Contestable
Friday 7 November
Rooftop Terrace, Brisbane Powerhouse

BPH_Eidos_Congress_2_2014

Jan Power’s Farmers Market
Saturday 8 November
Powerhouse Plaza, Brisbane

LiveSpark Music featuring Phil Usher & The Daggers and We all want to
Sunday 9 November

Turbine Platform, Brisbane

ADELAIDE

Exhibition: Our Mob
Monday 3 November- Sunday 7 December
Festival Theatre, Adelaide

Our Mob Exhibition

Our Mob Exhibition

Ellis Dolan + Tom Kalleske
Wednesday 5 November
The Metro

Pink Noise Generatror, Prophets of impending Doom and Funk Latin Union
Thursday 6 November
The Metro

Moonlight Market
Friday 7 November
Thorndon Park, Hamilton Terrace, Paradise

Moonlight Markets

Weak Boys, Avant Gardeners, Blood Plastic and Found Drugs DJ’s
Friday 7 November
The Metro

Free Wine Appreciation
Friday 7 November (From 4.30pm)
National Wine Centre of Australia, Adelaide

national wine centre of australia

DJ Bucks Wiz Fizz
Sunday 9 November (From 4pm)
The Metro

PERTH

Fremantle Festival
Monday 3 November- Sunday 9 November
Various locations, Fremantle

Image Courtesy of the City of Fremantle website

Free Friday night live and local music and radio
Friday 7 November
State Theatre of WA Courtyard, Northbridge 

Courtyard Club

Cottesloe Village Carnival
Saturday 8 November
Cottesloe Town Centre

Image Courtesy of the Town of Cottesloe website

WAM FESTIVAL SATURDAY SPECTACULAR ♪
Thursday 6 November- Saturday 8 November
Various Locations, Perth

Saturday 8 November:

11.10-11.50pm The Love Junkies
10.10 – 10.50 Slumberjack
9.20 – 9.50 Coin Banks
8.30 – 9.00 KUČKA
7.40 – 8.10 The Pinholes (Singapore)
6.50 – 7.20 Gunns
6.00 – 6.30 Grace Barbé
5.10 – 5.40 The Amani Consort
4.20 – 4.50pm The Weapon Is Sound
PLUS Pilerats DJs between sets
Roe St Wilson Car Park in Northbridge

9.20 – 10.00pm The Floors
8.20 – 9.00 Stillwater Giants
7.30 – 8.00 The Community Chest
6.40 – 7.10 Kat Wilson
5.50 – 6.20 The Brow
5.00 – 5.30 Lionizer
4.10 – 4.40pm Raksha
Perth Cultural Centre

11.00 – 11.30pm Hamjam
10.10 – 10.40 Puck
9.20 – 9.50 Foam
8.30 – 9.00 Ghetto Crystals
7.40 – 8.10 Apache
6.50 – 7.20 Methyl Ethel
6.00 – 6.30 Moana
5.10 – 5.40 Black Stone From The Sun
4.20 – 4.50pm Aborted Tortoise
The Bird

7.30 – 8.00pm Dream Rimmy
6.40 – 7.10 Flower Drums
5.50 – 6.20 Our Man In Berlin
5.00 – 5.30 Long Lost Brothers
4.10 – 4.40 Race To Your Face
3.20 – 3.50 Spilt Cities
2.30 – 3.00 Mudlark
1.40 – 2.10 Eleventeen Eston
12.50 – 1.20 Silver Hills
12.00 – 12.30pm Graphic Characters
Flyrite, Perth

11.00 – Midnight R3 (Shanghai)
10.00 – 11.00 Rex Monsoon
9.00 – 10.00 Diger Rokwell
8.00 – 9.00pm Rok Riley
Connections, Perth

9.30 – 10.00pm Toby
8.40 – 9.10 iNCH. (Singapore)
7.50 – 8.20 44th Sunset
7.00 – 7.30 Davey Craddock & The Spectacles
6.10 – 6.40 The Disappointed
5.20 – 5.50 Joni In The Moon
4.30 – 5.00 Rag N Bone
3.40 – 4.10 Thee Gold Blooms
2.50 – 3.20 Childsaint
2.00 – 2.30pm Louis & The Honkytonk
Mustang Bar, Perth

7.30 – 8.00pm Helen Shanahan
6.40 – 7.10 David Craft
5.50 – 6.20 Riley Pearce
5.00 – 5.30 Jacob Diamond
4.10 – 4.40pm Patient Little Sister
Universal Bar, Perth

Jazz in the Park at Tomato Lake
Sunday 9 November
Tomato Lake

http://www.weekendnotes.com/im/004/05/jazz39246121.jpg