The Carlton Dry AIR Awards are back for another year, meaning another Global Music Grant will be handed to a local up-and coming act.

The awards’ inaugural run last year saw Melbourne seven-piece King Gizzard & the Lizard Wizard win the $50 000 grant, which they’ve since used to tour America and Canada, play at the iconic Austin Psych Fest, and rent an upstate New York ranch to record two new albums in one month.

In the running for the sizeable prize this year – hip hop up and comer Remi, soul collective Saskwatch, hard hitting raw rockers Smith Street Band, electronic/ indie dance group SAFIA, and the experimental Fractures

The winning act will be announced at this year’s Carlton Dry AIR Awards night, held for the first time at newly-opened North Melbourne venue Meat Market  on October 8.

Find out who is performing on the night hereFor more information, head to the AIR flagship page.

CARLTON DRY GLOBAL MUSIC GRANT

Remi

Saskwatch

Smith Street Band

SAFIA

Fractures

Australian Independent Records Association Nominees

BEST INDEPENDENT ARTIST

Chet Faker
Courtney Barnett
John Butler Trio
Sia
Violent Soho

BEST INDEPENDENT ALBUM

Chet Faker – Built On Glass (Future Classic)
RÜFÜS – Atlas (Sweat it Out)
Sia – 1000 Forms Of Fear (Monkey Puzzle)
Total Control – Typical System (Independent)
Violent Soho – Hungry Ghost (I Oh You)

BREAKTHROUGH INDEPENDENT ARTIST OF THE YEAR

D.D Dumbo
DMA’s
Meg Mac
Remi
Sheppard

BEST INDEPENDENT SINGLE OR EP (presented by Levi’s)

Courtney Barnett – Avant Gardener (Milk Records!)
DMA’s – DMA’s EP (I Oh You)
Sheppard – Geronimo (Empire of Song)
Sia – Chandelier (Monkey Puzzle)
Violent Soho – Covered In Chrome (I Oh You)

BEST INDEPENDENT HIP HOP ALBUM

Allday – Startup Cult (ONETWO)
Horrorshow – King Amongst Many (Elefant Tracks)
L-FRESH The LION – One (IVienna People Recordings)
Remi – Raw x Infinity (House of Beige)
Thundamentals – So We Can Remember (Obese Records)

BEST INDEPENDENT COUNTRY ALBUM

Davidson Brothers – Wanderlust (Independent)
Halfway – Any Old Love (Plus One Records)
Sara Storer – Lovegrass (ABC Music)
The Painted Ladies – Play Selections From ‘The Loner’ (Plus One Records)
The Perch Creek Family Jugband – Jumping On The Highwire (Vitamin Records)

BEST INDEPENDENT BLUES AND ROOTS ALBUM

Dan Sultan – Blackbird (Liberation Music)
John Butler Trio – Flesh & Blood (Jarrah Records)
Little Bastard – Little Bastard (Four | Four)
Mia Dyson – Idyllwild (Black Door Music)
Paul Kelly – The Merri Soul Sessions (Gawd Aggie Recordings)

BEST INDEPENDENT HARD ROCK, HEAVY OR PUNK ALBUM

DZ Deathrays – Black Rat (I Oh You)
High Tension – Death Beat (Cooking Vinyl Australia)
King Gizzard & The Lizard Wizard – Oddments (Flightless)
sleepmakeswaves – Love Of Cartography (Bird’s Robe Records)
Violent Soho – Hungry Ghost (I Oh You)

BEST INDEPENDENT JAZZ ALBUM

Andrea Keller Quartet with Strings – Wave Rider (Jazzhead)
Gian Slater – Still Still (Which Way Music)
Joseph Tawadros – Permission To Evaporate (ABC Jazz)
Julien Wilson Quartet – This Is Always (Lionsharecords)
Paul Grabowsky Sextet – The Bitter Suite (ABC Jazz)

BEST INDEPENDENT DANCE, ELECTRONICA ALBUM

Andras Fox – Overworld (Homeloan Records)
Chet Faker – Built On Glass (Future Classic)
Guerre – Ex Nihilo (Yes Please)
RÜFÜS – Atlas (Sweat it Out)
Ta-ku – Songs To Break Up To (HW&W Recordings)

BEST INDEPENDENT DANCE, ELECTRONICA OR CLUB SINGLE

Kilter – They Say (etc/etc)
LUCIANBLOMKAMP – Help Me Out (Yes Please)
Peking Duk feat. Nicole Millar – High (Vicious Bitch)
RÜFÜS – Sundream (Sweat it Out)
SAFIA – Paranoia, Ghosts & Other Sounds (Independent)

BEST INDEPENDENT CLASSICAL ALBUM

Anna McMichael and Tamara-Anna Cislowska – Close Your Eyes and I’ll Close Mine (Tall Poppies)
Gurrumul & Sydney Symphony Orchestra – His Life And Music (ABC Music / Skinnyfish)
Jane Sheldon & Nicole Panizza – Nature (Phosphor Records)
Michael Kieran Harvey – Psychosonata (Move Records)
Tasmanian Symphony Orchestra – Hush Collection, Vol. 13: The Magic Island (Hush)